3264x450.JPG
Poslední aktualizace
02.02.2022

Aplikace pálení

Zde naleznete formulář pro ohlášení pálení. Veškeré kolonky vyplňte a dejte odeslat. Formulář naleznete ZDE!

 

Novinka pro spoluobčany - Hlášení pálení elektronicky přes webové stránky hasičů - už nemusíte volat!
Hasiči v kraji Vysočina spustili novou službu pro občany, která by jim měla šetřit čas a finanční náklady.
V jarních a podzimních měsících hasiči častěji než kdy jindy vyjíždějí k požárům trávy a lesních porostů. Častěji také vyjíždějí k požárům nebo k dohašování špatně zabezpečených ohnišť.
Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona o PO) fyzická osoba nesmí provádět plošné vypalování porostů A i přesto je u nás vypalování trávy neustále oblíbené. Jarní úklid se ale nemusí majitelům zahrad nebo remízků vyplatit. Ten, kdo se totiž rozhodne „vyčistit" svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů  se dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jí hrozí pokuta do 25 000 Kč.
Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě.
Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby taktéž nesmí plošně vypalovat porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru.Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o PO, za který jí hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru).
Dále jsou povinni spalování předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může případně stanovit podmínky pro tuto činnost nebo ji úplně zakázat.
Navíc dle zákona o PO pro fyzické osoby, podnikající právnické a podnikající fyzické osoby je povinnost bezodkladně oznamovat každý vzniklý požár příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.
Nezapomeňte také, že při pálení odpadu musí být vždy postupováno v souladu s dalšími zákony, např. zákonem o ovzduší, zákonem o lesích, zákonem o odpadech nebo s vyhláškami obcí.
Hlášení pálení:
Telefonem
Pálení se hlásí na Krajské operační a informační středisko HZS kraje Vysočina tel. 950 270 106. Při ohlášení je třeba uvést jméno, telefonické spojení na osobu, která bude spalování provádět, přesná identifikace místa, kde bude spalování probíhat, datum spalování, hodinu od kdy do kdy bude spalování probíhat, případě další údaje které bude požadovat příslušník hasičského záchranného sboru. Ohlášení se rozhodně neprovádí na čísla linek tísňového volání (112 a 150), které slouží přímé pomoci postiženým.
! NOVĚ ! Elektronicky
Pálení lze nahlásit i elektronickým formulářem, který občané najdou na webových stránkách HZS kraje Vysočina - www.hasici-vysocina.cz  pod názvem „pálení klestí", který je umístěný na úvodní straně na horní liště. Elektronický formulář občany sám navádí, co mají vyplnit. Po jeho odeslání se veškeré informace zobrazí obsluze operačního střediska hasičů na počítačích na příslušném místě na mapě.
Hlášení nepodceňujte, především v těchto dnech, kdy se blíží pálení čarodějnic. Ohlášením předejdete zbytečným výjezdům hasičů k ohlášeným požárům trávy, lesa, odpadu atd. a také přesným udáním místa zajistíte, že pomoc hasičů bude přesnější a tím i rychlejší.
Profesionální i dobrovolní hasiči chtějí být v očích veřejnosti vidění jako složka, která je bližnímu ku pomoci, nikoli jako trestající, proto prosíme, nahlašte Vaše pálení biologického odpadu, ale i pálení čarodějnic, třeba přes webové stránky hasičů na operační středisko!
Přejeme Vám všem hezké jaro bez „perných" chvilek s hasiči!

Zdroj: HZS kraje Vysočina

WEBMASTER - SDH ŽIROVNICE - Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu, šíření či další zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu SDH Žirovnice zakázáno.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one