3264x450.JPG
Poslední aktualizace
02.02.2022

Nebezpečí vzniku požáru...

Nebezpečí vzniku požáru při pobytu v přírodě

Krásné a slunečné počasí nás láká na výlet do přírody. Pro pobyt v přírodě bychom měli znát základní pravidla, jak se chovat, aby nedocházelo ke vzniku požárů. Naší povinností při pobytu v přírodě je respektovat zákazy týkající se požární ochrany na označených místech při rozdělávání ohňů, používání otevřeného ohně a kouření. Dbát tak zvýšené opatrnosti, abychom svým jednáním nezpůsobili požár. Základní povinnosti, jak se chovat v přírodě, vyplývají ze zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a ze zákona č.289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů....

....při rozdělávání ohňů musíme dbát na to, aby ohniště bylo vzdáleno minimálně 50m od lesa kromě míst, která jsou k tomuto účelu vyhrazena. Vyhrazená místa, kde lze rozdělávat ohniště, jsou označena informativní značkou. Ohniště je třeba dále zabezpečit, aby nebyla možnost šíření požáru mimo jeho ohraničení. Nejjednodušší zabezpečení je takové, že odstraníme hořlavé předměty kolem ohniště např. suchou trávu a ohniště obložíme např. kameny, které budou bránit případnému šíření plamenů. V případě ohniště nového směřujeme jeho umístění tam, kde se nachází např. potok či rybník, ze kterého následně můžeme použít vodu k jeho uhašení. Za silného větru doporučujeme raději ohniště uhasit, či jej vůbec nerozdělávat, abychom zabránili případnému rozšíření. Po ukončení musíme ohniště řádně uhasit, aby nedošlo k opětovnému rozhoření.

          V neposlední řadě si musíme uvědomit, že při pobytu v lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat oheň a tábořit mimo vyhrazená místa.

          Pokud nastane situace, že oheň se dostal mimo ohniště a naše možnosti, jak uhasit tyto plameny jsou vyčerpány, neváhejte a co nejdříve informujte HZS ČR na tel. 150 nebo 112.

Použito z www.hasici-vysocina.cz

 

 

14.08.2015 23:42:32
sdhzirovnice
WEBMASTER - SDH ŽIROVNICE - Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu, šíření či další zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu SDH Žirovnice zakázáno.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one