Zde se pokusím stručně a obecně popsat, co se přibližně děje, když se ozve siréna - tzn. když je vyhlášen poplach pro naši jednotku. Jakožto kategorie JPO III musíme vyjet do 10ti minut od vyhlášení poplachu. Jen pro upřesnění - při požárním poplachu houká siréna kolísavým tónem po dobu jedné minuty - 25 sekund houká, 10 sekund klesá a 25 sekund opět houká.

► Takže začneme tím, že se spustí požární poplachová siréna. V Žirovnici jsou tři - jedna na budově hasičské zbrojnice, další na Základní škole a poslední ve firmě KPŽ. Všechny jsou přímo propojeny - tzn. že jedou vždy současně. Spouštět je lze jak dálkově z KOPIS, tzn. z krajského operačního a informačního střediska, tak i manuálně pomocí tlačítka na zdi budovy v hasičské zbrojnici (toto se ale nepoužívá). Je třeba připomenout, že když houká siréna, je to velká výzva pro občany, aby se začali pídit "kde hoří" apod. Zároveň dojde všem členům zásahové jednotky SMS s informací o události - kam máme jet a o jakou událost se jedná (požár domu, lesa, dopravní nehoda, technická pomoc)

► Sirénu samozřejmě většina členů zásahové jednotky uslyší a vydá se jakýmkoli možným nejrychlejším způsobem k hasičské zbrojnici. Takže někteří doběhnou, jiní dojedou na kole, auty - prostě se dostaneme k hasičské zbrojnici jak nejrychleji to jen jde, ale BEZPEČNĚ!!! Kdo neuslyší, všimne si určitě alespoň obdržené textové zprávy.

► Takže jsme ve zbrojnici, kde se s rozvahou převlékáme do osobních ochranných prostředků apod.

► Ve chvíli oblékání je už zhruba znám počet hasičů, kteří se dostavili, takže se z přítomných velitelů a řidičů určí kdo bude velet a kdo řídit (posléze obsluhovat cisternu). Řidič bez osvědčení strojníka vyjet se zásahovým vozidlem nesmí. Co se týče osvědčení - velitel jednotky a velitelé družstev musí mít příslušné školení, stejně jako mají své osvědčení strojníci a nositelé dýchací techniky (osvědčení nositele dýchací techniky má většina zásahové jednotky). Na řidiče je kladeno požadavků více - musí mít nejméně 21 let, být strojníkem, vlastnit příslušné řidičské oprávnění (na CASky je potřeba skupina "C" a podle řádu strojní služby (který ovšem pro dobrovolné hasiče není 100% závazný) Každý měsíc by měl navíc najet minimálně 10 km, pokud neřídil k zásahu. Řidič potom zpravidla vyjíždí s jedním z aut před zbrojnici, hasiči nasednou do vozidla, velitel odesílá status (kód typické činnosti) a jednotka vyjíždí k události. Minimální počet lidí pro výjezd je 1+3 pro CAS-24 a 1+2 pro CAS-32.

► Zpravidla nám celý tento proces trvá přibližně 2 - 6 minut.