ŠKOLENÍ DOPRAVNÍ NEHODY TEORIE A PRAXE

Začátkem letošního roku absolvovala jednotka SDH Žirovnice pravidelného školení na předurčenost k dopravním nehodám. Školení bylo rozděleno do dvou částí, nejprve teoretická část, která se konala 24. 1. 2015 na hasičské stanici v Žirovnici a dále část praktickou, která se konala dnes 1. 3. 2015. Hlavní náplní teoretické části bylo zaškolení na nové vyprošťovací zařízení v naší jednotce značky LUKAS. Další náplň školení byla zaměřena na konstrukce vozidel, umístění akumulátorů, postupy při stabilizaci vozidla, prvky aktivní a pasivní bezpečnosti ve vozidlech, správné postupy při vyprošťování zraněných osob apod.

Další částí školení byla praktická část, ta se uskutečnila 1. 3. 2015 v Cholunné. Při praktickém výcviku si členové jednotky procvičili provádění protipožárního opatření, stabilizace vozidla proti dalšímu pohybu. Poté následoval nácvik několika možných způsobů vyproštění zraněné osoby za použití hydraulických nástrojů, které má naše jednotka k dispozici. Velkým plus bylo, že se při praktickém výcviku podařilo sehnat vozidlo s třídveřovou karoserií, kde si členové vyzkoušeli vytvoření přístupové cesty do vozidla na zadní sedačky a následnou záchranu zraněné osoby. S tímto typem vozidla se často při výcviku nesetkáme.

Jak teoretickou, tak praktickou část školení provedl pan Jiří Hůla z HZS Pelhřimov, za což mu velice děkujeme.

22.06.2015 14:03:52