28. 5. 2015     Autor: Admin

Dnes od 9. hodin se v Počátkách konalo cvičení jednotek SDH, kteří si vyzkoušeli plnění závěsného vaku pod policejním vrtulníkem Bell 412 EP ze základny na letišti v Brně - Tuřanech. Jednotkám po příletu vrtulníku na místo cvičení, provedla osádka základní školení bezpečnosti při cvičení a postup plnění závěsného vaku. Plnění závěsného vaku je složitá činnost, která probíhá bez přistání vrtulníku. Vrtulník je ve visu, to znamená, stojí ve vzduchu na jednom místě ve výšce cca 5 metrů nad místem plnění a hasiči provádějící plnění vaku jsou tak vystavení silným turbulencím. Samotné plnění probíhá pomocí dvou plnicích proudnic, které jsou připojeny k hadici B.

Více v článku.

JSDH Žirovnice

DSCF3050.JPG
DSCF3051.JPG
DSCF3021.JPG
Rád bych Vám zde představil polygon Zbiroh, v kterém jsem měl to štěstí díky mému zaměstnání získat nové zkušenosti, jak se chovat v přítomnosti požáru. Jedná se o výcvikové středisko, které obsahuje flashover kontejner na tuhá paliva (pozorovací kontejner) a plynná paliva, simulace zásahu v podzemní garáži. Ve vnějším prostoru pak hasiči mohou nacvičovat hašení zásobníku plynu (LPG), produktovod (ropovody, plynovody, parovody), zásobník na sypký materiál a vodíkové hospodářství, které prezentuje zásahy s nepřítomností svítivého plamene (např. alkoholy, vodík, přehřátá pára).
Více v článku.
1 (25).jpg
1 (17).jpg
1. 3. 2015     Autor: Admin

Začátkem letošního roku absolvovala jednotka SDH Žirovnice pravidelného školení na předurčenost k dopravním nehodám. Školení bylo rozděleno do dvou částí, nejprve teoretická část, která se konala 24. 1. 2015 na hasičské stanici v Žirovnici a dále část praktickou, která se konala dnes 1. 3. 2015.
Zde je zpracován předběžný plán školení členů jednotky SDH Žirovnice pro rok 2015, kterým se bude školení v tomto roce řídit. Uvedené témata, která budou v letošním roce proškolena, jsou vypracována dle nařízení GŘ HZS ČR - Základní témata, která mají být v roce 2015 proškolena v rámci pravidelné odborné přípravy členů jednotek SDH obcí a členů jednotek SDH.

4. 12. 2014     Autor: Admin

V minulém týdnu část jednotky absolvovala povinné školení pro jednotky SDH předurčené k zásahům při silničních dopravních nehodách. Toto školení je dle pokynu číslo 3. generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky ze dne 27. ledna 2014, k odborné přípravě a odborné způsobilosti členů jednotek SDH obcí a jednotek SDH podniků povinné pro minimálně 50 % členů této jednotky. Toto školení bylo rozděleno na teoretickou a praktickou část výuky. Teorie se uskutečnila na stanici HZH  v Pelhřimově a praktická část se konala na stanici HZS v Pacově. Tento kurz byl zakončen zkouškou. Fotografie použity od kolegů z Horní Cerekve, tímto děkujeme.
x014.jpg
x026.jpg
4. 12. 2014     Autor: Admin

Tři členové jednotky SDH Žirovnice se zúčastnili v termínu od 3. 11. do 13. 11. 2014 základního kurzu v rozsahu 66 hodin obsluha motorových řetězových a rozbrušovacích pil v jednotce PO. Tímto kurzem došlo k rozšíření členů jednotky, kteří mohou u zásahu provádět záchranné a likvidační práce s řetězovou a rozbrušovací pilou. Dle vyjádření z HZS Pelhřimov, by jednotka, která nebude mít členy s tímto kurzem, nebyla vysílána na zásahy práce s motorovou a rozbrušovací pilou.
V odpoledních hodinách se konalo u hasičské zbrojnice školení členů zásahové jednotky v technikách vyprošťování z havarovaných vozidel.
IMG_1911.jpg

Ve středu 27. března 2013 schválila sněmovna ve třetím čtení novelu zákona o pojišťovnictví. Tato novela počítá s odvodem 3 % z přijatého pojistného na motorová vozidla do Fondu zábrany škod. Tyto peníze budou rozděleny jednotlivým složkám Integrovaného záchranného systému (IZS) a část jich připadne také na preventivní programy bezpečnosti silničního provozu. Tedy zpětně do bezpečnosti provozu vozidel. Vzhledem k debatě, která se k této problematice rozpoutala, přinášíme reakce a vysvětlení těch nejzákladnějších nepřesností až podjatostí, která se v souvislosti s touto novelou objevila. Více v textu.

Toto financování se týká i naší jednotky SDH Žirovnice.

Poslanci odhlasovali novelu, na techniku budou hasiči dostávat příspěvky od pojišťoven, konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas", ukončil 150. hlasování v rámci 52. schůze v poslanecké sněmovně její místopředseda Jiří Oliva.

Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslanců Rudolfa Chlada, Jeronýma Tejce a Jana Pajera na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví, ve znění zákona č. 409/2010 Sb. a zákona č. 188/2011 Sb., podle sněmovního tisku 709, ve znění schválených pozměňovacích návrhů.

Do hlasování bylo přihlášeno 132 poslanců, pro bylo 88, proti 34.
Vice naleznete v článku.
1