U JEDNOTKY SDH ŽIROVNICE: od roku 1996

Naše cisternová automobilová stříkačka CAS 32 se skládá z podvozku Tatra 148 s kabinou pro řidiče a posádku, z nádrže na vodu, čerpacího zařízení s náhonem a účelová karoserie.

Vozidla CAS 32 Tatra 148 byly původně určeny především na hašení lesních požárů, požárů vysocehořlavých látek na letištích, v rafinériích. Do CAS 32 Tatra 148 se vešlo až 6 000 litrů vody a 600 litrů pěnidla. Vozidlo je možné použít pro okamžitý zásah vodou z vlastní nádrže při jízdě i stání vozidla, či dodávku vody z vodního zdroje. Po připojení kropicí lišty je možné ji použít jako asanační nebo kropicí vozidlo.

Cisternová automobilová stříkačka je určena k přepravě posádky 1 +2. Vzhledem k velkému objemu nádrž, výkonnému čerpadlu a jízdním vlastnostem je vozidlo aktuálně používáno zejména pro hašení a doplňování vozidel v těžko přístupném terénu, nebo v místech s nedostatkem vody.

Naše vozidlo prodělalo v minulých letech velkou přestavbu. Po velkých problémech s netěsností staré nádrže se město Žirovnice rozhodlo pro provedení generální opravy tohoto vozidla, která obnášela výměnu staré nádrže za novou o objemu 6 500 litrů, provedení opravy karoserie a celé nástavby. Většina prací na opravě karoserie probíhalo svépomocí členy zásahové jednotky SDH města Žirovnice a členy SDH Žirovnice.

Základní technické údaje TATRA 148 CAS 32

Motor:
Počet válců                   8
Výkon                           157 kW
Maximální rychlost     72 km / hod.

Rozměry:
Délka                            8,670 m
Šířka                             2,500 m
Výška                            2,750 m

Hmotnost:
Celková                         18 530 kg
Pohotovostní                7 320 kg

Nástavba:
Počet míst                                   1 + 2
Obsah nádrží: na vodu              6500 l
                        na pěnidlo           0,00 l (umístěno v sudu)
Čerpadlo                                     výkon 3200 l/min při 0,8 MPa (odstředivé)

Vybavení: - 2 x dýchací přístroj, plovoucí čerpadlo, motorová pila
30. 1. 2014     Autor: Admin

Letošní zimu probíhá již dlouho očekávaná kompletní rekonstrukce vozidla JSDH Žirovnice CAS 32 - T 148. Již v loňském roce bylo vozidlo odvezeno do firmy Komet s.r.o., kde byla provedena výměna nádrže a potřebných armatur. Po příjezdu s vozidlem zpět do Žirovnice bylo opět zařazeno na výjezd. Od listopadu se provádí kompletní rekonstrukce celého vozidla.
Více v článku.

25.7.2008     Autor: Admin