U JEDNOTKY SDH ŽIROVNICE: od roku 2009, v zásahu od roku 2010

Cisternová automobilová stříkačka CAS 24 Liaz je určena pro přepravu úplného družstva hasičů, technického vybavení a menšího množství vody pro první zásah. Z hlediska prvního dojezdu na místo události se proto jedná o vozidlo s daleko variabilnějším použitím než je velká cisterna.

CAS 24 Liaz tvoří podvozek Liaz 101.860 a požární nástavba, která je rozdělena na trambusovou kabinu řidiče a mužstva, ukládací skříně, nádrž na vodu a kombinované čerpadlo s plynovou vývěvou. Podvozek tohoto automobilu je konstruovaný pro smíšený provoz. V praxi to znamená, že vůz má náhon na všechna kola a poradí si na silnici i v terénu.

Naše vozidlo je vybaveno vyprošťovacím zařízením LUKAS, přetlakovou ventilací, elektrocentrálou, motorovou pilou, přímočarou AKU pilou, plovoucí čerpadlem Froggy, ponorným čerpadlem a lezeckou výbavou pro dva členy.

Základní technické údaje LIAZ 101 CAS 24

Motor:
Počet válců                   6
Výkon                           189 kW
Maximální rychlost     90 km / hod.

Rozměry:
Délka                            7,770 m
Šířka                             2,500 m
Výška                            3,350 m

Hmotnost:
Celková                                       16 000 kg
Pohotovostní                              11 890 kg

Nástavba:
Počet míst                                   1 + 8
Obsah nádrží: na vodu              2 500 l
                        na pěnidlo           0,00 l (umístěno v sudu)
Čerpadlo: - odstředivé kombinované čerpadlo. Jedná se o 2 jednostupňová čerpadla.
                 nízkotlaké                  výkon 2500 l/min při 0,8 MPa (řazení čerpadel paralelní)
                 vysokotlaké                výkon 1250 l/min při 1,6 MPa (řazení čerpadel do série)

Vybavení:
vyprošťovací zařízení LUKAS (vyprošťovací nůžky, rozpínací nástroj), přetlakovou ventilací, elektrocentrálou, motorovou pilou, přímočarou AKU pilou, plovoucí čerpadlem Froggy, ponorným čerpadlem, lezeckou výbavou pro dva členy, 4 kusy dýchací techniky, lanovým navijákem 7,5 tuny, vybavením na likvidaci bodavého hmyzu, atd.