Několik slov úvodem

Vídejte v kategorii věnované mladým hasičů sboru dobrovolných hasičů města Žirovnice. Zde a i na dalších odkazech, byste se měli dozvědět základní informace o tom, co obnáší být členem mladých hasičů, čemu se člen věnuje a kdo může členem mladých hasičů být.

Náš sbor má dlouholeté zkušenosti s vedením kroužku mladých hasičů ve všech věkových skupinách. I já osobně jsem byl členem mladých hasičů. Může by připomenou bývalé vedoucí, paní Mazancová, paní Bazalová Kateřina a nyní paní Přibylová Petra. K dnešnímu dni máme zastoupeny všechny věkové skupiny mladých hasičů.

Kolektiv mladých hasičů

Co si můžeme představit pod pojmem „kolektiv mladých hasičů“?
Jsou to všechny děti (mladí hasiči a hasičky) ve věku do 18 let, které navštěvují tento kroužek. Spodní hranice je na našem okrese stanovena na tři roky, tzn. že v daném roce musím být dítěti tři roky.

Kolektivem jsou mladí hasiči také proto, že každý sbor dobrovolných hasičů může mít tento kolektiv pouze jeden. Všichni mladí hasiči docházející do kroužku k danému sboru jsou jedním velkým kolektivem. Ačkoliv se mladí hasiči dělí do věkových skupin, na soutěže i při trénincích by si měli fandit, pomáhat si jeden druhému a být jeden velký tým, aby zlepšili své výkony všechna družstva.

Kolektiv mladých hasičů se dělí na tyto skupiny:
  • Přípravka – děti mladší 6 let
  • Mladší hasiči – děti ve věku od 6 do 11 let
  • Starší hasiči – děti ve věku od 11 do 15 let
  • Dorostenci a dorostenky – kluci a holky ve věku od 15 do 17 let

Čemu se budu na kroužku věnovat?

Náplň kroužku mladých hasičů je obsáhlá a vede k vypěstování trvalých návyků k požární bezpečnosti. Tyto získané znalosti pak mohou šířit i na další mládež. Děti se jako mladí hasiči učí základům požární ochrany (jaké jsou druhy hasebních látek, jak a k čemu se používají, povely, signály, uzly apod.). Mladí hasiči jsou vedeni k poznávání a ochraně přírody, k topografii. Nácviky a následnými soutěžemi si mladí hasiči také zvyšují svou fyzickou a psychickou odolnost.
Všechny naučené znalosti pak členové mladých hasičů využívají ve hře Plamen. Hra Plamen je rozdělena na dvě kola (jarní a podzimní kolo).

Jarní kolo hry Plamen:
  • Požární útok
  • Útok CTIF
  • Štafeta 4 x 60 metrů
  • Štafeta CTIF
  • Štafeta dvojic

Podzimní kolo hry Plamen:
  • Střelba ze vzduchovky
  • Základy topografie
  • Výuka uzlů
  • Požární ochrana
  • Základy první pomoci

Doplňková disciplína hry Plamen:
  • Běh na 60 metrů s překážkami – přebor jednotlivců (v našem okolí se koná v Počátkách)

Pokud bych chtěl být mladým hasičem nebo hasičkou?

Jak bylo popsáno výše, mladým hasičem může být téměř každé dítě, pokud tedy chce chodit do kroužku a být členem dobrovolných hasičů města Žirovnici.
Pro přijetí do kroužku mladých hasičů je nutné:
  • Souhlas zákonného zástupce – odevzdat vyplněnou a podepsanou přihlášku rodiči vedoucí mladých hasičů Petře Přibylové.
  • Souhlas s programem činnosti kolektivu mladých hasičů.
  • Kladné rozhodnutí ze strany SDH Žirovnice (Zde by ve většině případů neměl být žádný problém).

Po splnění těchto podmínek bude mladý hasič registrován v evidenčním listu mladých hasičů a na OSH okresu Pelhřimov, kdy následně obdrží členskou průkazku opatřenou fotografii a podpisem mladého hasiče a rodičů.

Povinnosti mladých hasičů:
  • Dodržovat stanovy a vnitřní předpisy.
  • Přiměřeně svému věku se aktivně podílet na činnosti sboru, popřípadě kolektivu mladých hasičů.
  • Usilovat o získání zkušeností a odborných znalostí.
  • Řídit se a respektovat pokyny vedoucího mladých hasičů.

Pokud mladý hasič soustavně porušuje nebo neplní své povinnosti a nestačí mu napomenutí, či domluva, může být z kolektivu mladých hasičů a tím i ze SH ČMS vyloučen!

Kroužek mladých hasičů bývá jednou týdně v pátek od 16. hodin v jarních a letních měsících dvakrát, i třikrát týdně.