Přišel čas vánoc, adventu, klidu a pohody – Hasiči Vám přináší pár dobrých rad

Blíží se období Vánoc, což pro většinu z nás znamená svátky klidu, pohody a osobního štěstí. Každý rok však během vánočních svátků dochází k závažným požárům, které jsou způsobeny především nedbalostí lidí. Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů obytných prostorů se řadí hořící svíčky a to nejen ty umístěné na adventním věnci.

Přinášíme Vám několik dobrých rad. Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu s podkladem. Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií. Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.

Bezkonkurenčním symbolem Vánoc je již tradičně ozdobený vánoční stromek. V současné době požáry vánočních stromků již díky používání elektrických svíček téměř vymizely. Ale i u nich bychom měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty. Hasiči evidují i případy, kdy kvůli elektrickému zkratu i elektrické svíčky zapálily stromek. V podobném případě je nezbytné okamžitě dané elektrické zařízení odpojit od zdroje. A pamatujte: zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou (a ani pěnovým hasicím přístrojem). Pro zajímavost můžete shlédnout video, kde je zobrazen průběh požáru vánočním stromečku v obývacím pokoji. Pro zhlédnutí klikni zde . (použito: z youtube.com)

S blížícím se koncem roku dochází rovněž k intenzivnímu nákupu zábavní pyrotechniky. Pro vlastní bezpečnost je nutné kupovat a používat pouze výrobky s návodem výrobce v českém jazyce, který upravuje základní zásady bezpečné manipulace. Obecně platí, že s výrobky musíme manipulovat v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů, stavebních objektů, zaparkovaných aut nebo stromů. Neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou může vést k vážným zraněním a požárům! Pyrotechnické výrobky uchovávejte mimo dosah dětí!

V případě, že dojde k jakémukoliv požáru, neváhejte ihned zavolat na pomoc hasiče. Tísňovou linku hasičů snad všichni znáte, ale pro připomenutí: na čísle 150 vždy naleznete naší odbornou pomoc.

Zdroj: HZS MSK

14.08.2015 23:41:30